Odloženie vykonateľnosti rozhodnutia daňového riaditeľstva SR

JUDIKÁT č. 182
odloženie vykonateľnosti rozhodnutia
daňového riaditeľstva SR
 
Právny predpis:   Občiansky súdny poriadok
Kľúčové pojmy:   odloženie vykonateľnosti daňového rozhodnutia
                                    preúčtovanie preplatku na úhradu daňového nedoplatku
                                    závažná ujma hroziaca z výkonu rozhodnutia
 
I.            Odklad vykonateľnosti rozhodnutia sa vzťahuje na rozhodovanie daňových orgánov obidvoch stupňov v rámci inštančného postupu. Podľa názoru súdu žalobca splnil zákonom stanovenú požiadavku, keď v žalobe uviedol skutočnosti, z ktorých vyplýva hrozba závažnej ujmy spôsobenej okamžitým výkonom rozhodnutia. V zmysle zákona nie je žalobca povinný preukazovať, že ujma bezprostredne nastala. Právna norma vyžaduje len preukázanie, že výkonom napadnutého rozhodnutia určitá závažná ujma hrozí. Súd dospel k záveru, že boli splnené podmienky zákona pre odklad vykonateľnosti rozhodnutia Daňového riaditeľstva SR.
II.        Vzhľadom na uvedené skutočnosti súd povolil odklad vykonateľnosti rozhodnutia žalovaného daňového orgánu až do právoplatného skončenia súdneho konania o preskúmanie zákonnosti daňového rozhodnutia.
 
(Uznesenie Krajského súdu v Žiline č. k. 10 s 126/2006 zo dňa 10.11.2006)
 
Predmet sporu:
Daňový úrad vyškrtol žalobcovi provízie za sprostredkovanie z daňových nákladov a vyrubil mu dodatočnú daň z príjmov právnických osôb. Žalobca napadol právoplatné daňové rozhodnutie žalobou na súde. V žalobe súčasne požiadal o odloženie vykonateľnosti daňového rozhodnutia s odôvodnením, že hrozí riziko vzniku závažnej ujmy spočívajúcej v okamžitom výkone rozhodnutia. Žalobca ako platiteľ DPH vykazuje mesačne nadmerné odpočty vo výške cca 1 mil. Sk a  hrozí, že správca dane preúčtuje tento nadmerný odpočet na DPH na úhradu daňového nedoplatku na dani z príjmov. Na prekvapenie žalobcu súd odložil uznesením vykonateľnosť daňového rozhodnutia.
Druh dane:                                             daň z príjmov právnických osôb
Kontrolované zdaňovacie obdobie: rok 2001
Žalobca:                                          spoločnosť s ručením obmedzeným
Výsledok sporu:                                Uznesenie o odložení vykonateľnosti rozhodnutia nie je rozhodnutím v merite veci.
 
CITÁCIA USTANOVENÍ ZÁKONA:
 
1.            Žaloba nemá odkladný účinok na vykonateľnosť rozhodnutia správneho orgánu, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje niečo iné. Na žiadosť účastníka môže predseda senátu uznesením vykonateľnosť rozhodnutia odložiť, ak by okamžitým výkonom napadnutého rozhodnutia hrozila závažná ujma. Ak predseda senátu nevyhovie žiadosti, upovedomí o tom účastníka (§ 250c  ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku  publikovaného v zbierke zákonov ako zákon č. 99/1963 Zb. v znení neskorších predpisov – ďalej len „Občiansky súdny poriadok“).
 
SKUTKOVÝ STAV DAŇOVEJ VECI:
 
Žalobca sa žalobou zo dňa 7.7.2006, podanou dňa 8.7.2006 na pošte a podanou na Krajskom súde v Žiline dňa 10.7.2006, domáhal preskúmania a zrušenia rozhodnutia Daňového riaditeľstva SR zo dňa 25.4.2006, ako aj dodatočného platobného výmeru daňového úradu zo dňa 13.10.2005 a žiadal vec vrátiť žalovanému na ďalšie konanie.
 
Napadnutým rozhodnutím zo dňa 25.4.2006 žalovaný správny orgán potvrdil rozhodnutie daňového úradu zo dňa 13.10.2005, ktorým bol daňovému subjektu (žalobcovi) dorubený rozdiel dane z príjmov právnických osôb za zdaňovacie obdobie roku 2001 vo výške 2 610 900 Sk.
 
Žalobca zároveň v žalobe navrhol, aby súd podľa ustanovenia § 250c  ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku  uznesením odložil vykonateľnosť napadnutého rozhodnutia žalovaného. Ako dôvod uviedol, že žalobca je mesačným platiteľom DPH, ktorý mesačne vykazuje nadmerný odpočet na DPH aj vyše 1 mil. Sk. Preto existuje bezprostredné nebezpečenstvo, že správca dane použije § 63 zákona č. 511/1992 Zb. a nadmerný odpočet žalobcu na DPH mu nevráti, ale ho preúčtuje na úhradu nedoplatku dane z príjmov za rok 2001. Navyše výkonom rozhodnutia žalovaného hrozí žalobcovi závažná ujma spočívajúca v exekúcii daňového dorubku na dani z príjmov a sankcií, keďže podanie žaloby nemá samo o sebe odkladný účinok na vykonateľnosť napadnutého daňového rozhodnutia.
 
Z ODôvodnenia uznesenia VYBERÁME:
 
Podľa ustanovenia § 250c  ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku  žaloba nemá odkladný účinok na vykonateľnosť rozhodnutia správneho orgánu, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje niečo iné. Na žiadosť účastníka môže predseda senátu uznesením vykonateľnosť rozhodnutia odložiť, ak by okamžitým výkonom napadnutého rozhodnutia hrozila závažná ujma. Ak predseda senátu nevyhovie žiadosti, upovedomí o tom účastníka.
 
Odklad vykonateľnosti rozhodnutí sa vzťahuje na rozhodovanie správnych orgánov oboch stupňov vydaných v inštančnom postupe. Podľa názoru súdu v danom prípade žalobca splnil zákonom stanovenú požiadavku, keď vo svojej žalobe uviedol skutočnosti, z ktorých vyplýva hrozba závažnej ujmy okamžitým výkonom rozhodnutia. V zmysle zákona nie je v danom prípade žalobca povinný preukazovať, že príslušná ujma bezprostredne nastala, avšak vyžaduje sa preukázanie, že výkonom napadnutého rozhodnutia určitá závažná ujma hrozí. V uvedenom konaní dospel súd k záveru, že boli splnené podmienky zákona pre odklad vykonateľnosti rozhodnutia správneho orgánu.
 
Vzhľadom na uvedené skutočnosti Krajský súd v Žiline povolil o d k l a d v y k o n a t e ľ n o s t i rozhodnutia žalovaného správneho orgánu, a to až do právoplatného skončenia konania vedeného na tunajšom súde pod sp. zn. 10s/126/2006.
 
Podľa poučenia o opravnom prostriedku, ktoré tvorí záverečnú klauzulu rozhodnutia krajského súdu, proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné (§ 246c, druhá veta Občianskeho súdneho poriadku).
 
POZNÁMKA AUTORA:
 
Autor s načrtnutým judikátom súhlasí. Autor v daňovej kauze zastupoval žalobcu   v súdnom konaní o preskúmanie zákonnosti daňového rozhodnutia. Autor bol prekvapený 2x vedením súdneho konania zo strany súdu, a to pozitívne. Žaloba bola datovaná dňa 7.7.2006 a súd vytýčil pojednávanie na 19.12.2006, čiže za 5 mesiacov po podaní žaloby, čo je v správnom súdnictve relatívne rýchlo. Štandardne trvá súdu v praxi 1 rok, kým vytýči pojednávanie v daňovej kauze.
 
Druhé prekvapenie autora vyplýva z toho, že súd uznesením odložil vykonateľnosť napadnutého daňového rozhodnutia  až do právoplatného skončenia preskúmavacieho súdneho konania. Autor zastupoval účastníka konania v cca 70 daňových kauzách: približne v ½ prípadov na strane žalovaného daňového riaditeľstva a v ½ káuz na strane žalobcu (daňového subjektu). Ani v jednom prípade súd neodložil vykonateľnosť daňového rozhodnutia, a  to dokonca ani v kauzách, v ktorých bol žalobca v súdnom konaní napokon úspešný. Súd akceptoval právny názor autora, že žalobcovi hrozí závažná ujma spočívajúca v okamžitom výkone daňového rozhodnutia. Dôvod je ten, že žalobca je platiteľ DPH, ktorý mesačne vykazuje vysoké nadmerné odpočty a existuje riziko, že správca dane tieto nadmerné odpočty na DPH postupne preúčtuje na úhradu daňového nedoplatku.
 
To sa v žalovanom prípade aj stalo. Správca dane na 3x postupne preúčtoval nadmerné odpočty žalobcu na DPH na úhradu vyrubeného nedoplatku na dani z príjmov právnických osôb. Lenže odloženie vykonateľnosti daňového rozhodnutia otočilo vývoj veci o 180 stupňov. Na základe tohto uznesenia totiž žalobca môže požiadať daňový úrad o vrátenie preúčtovaných nadmerných odpočtov naspäť žalobcovi. Uznesenie o odložení vykonateľnosti daňového rozhodnutia platí až do právoplatného skončenia súdneho konania. Ak bude teda žalobca aj na prvom stupni v súdnom konaní neúspešný, podá odvolanie a  tým získa čas, pretože odloží právoplatnosť rozsudku v daňovej kauze. V praxi potom získa odhadom 1 rok času (kým bude vo veci rozhodovať Najvyšší súd SR ako odvolací súd) na prípadné zaplatenie daňového dorubku, ak bude aj na pôde odvolacej inštancie definitívne neúspešný.