§ 1 Predmet úpravy

§ 2 Vycestovanie občanov do zahraničia

§ 3 Návrat občanov do Slovenskej republiky

§ 4 Cestovný doklad

Znenie účinné k 01. 01. 2009
647/2007 Z.z.

 
ZÁKON
z 5. decembra 2007
 
o cestovných dokladoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
 
 
            Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:


Čl. I

PRVÁ ČASŤ
ZÁKLADNÉ USTANOVENIA

§ 1
Predmet úpravy

Tento zákon ustanovuje druhy cestovných dokladov, podmienky ich vydávania, odnímania a odoberania, práva a povinnosti štátnych občanov Slovenskej republiky (ďalej len "občan") a iných osôb, podmienky prekračovania štátnej hranice Slovenskej republiky (ďalej len "štátna hranica") občanmi, ktoré nie sú ustanovené v osobitnom predpise 1) a sankcie za porušenie tohto zákona.

§ 2
Vycestovanie občanov do zahraničia

(1) Občan má právo slobodne vycestovať do zahraničia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Občan môže vycestovať do zahraničia len s platným cestovným dokladom, ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná (ďalej len "medzinárodná zmluva"), neustanovuje inak.

(3) Občan mladší ako päť rokov môže vycestovať do zahraničia bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísaný.

(4) Občan mladší ako päť rokov, ktorý bol zverený právoplatným rozhodnutím príslušného súdu do náhradnej starostlivosti, do starostlivosti budúceho osvojiteľa, dočasne zverený do starostlivosti osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom, zverený do starostlivosti podľa osobitného predpisu, 2) a občan mladší ako päť rokov, ktorému bol ustanovený poručník alebo opatrovník, môže vycestovať len s vlastným cestovným dokladom.

§ 3
Návrat občanov do Slovenskej republiky

(1) Občan má právo na slobodný návrat do Slovenskej republiky.

(2) Občan, ktorý sa pri návrate pri prekračovaní vonkajšej štátnej hranice nemôže preukázať platným cestovným dokladom, je povinný oznámiť útvaru Policajného zboru oprávnenému vykonávať kontrolu cestovných dokladov osôb prekračujúcich štátnu hranicu (ďalej len "policajný útvar") údaje potrebné na overenie totožnosti.

(3) Ak občan pri návrate pri prekračovaní vonkajšej štátnej hranice nemôže preukázať svoju totožnosť, je povinný strpieť snímanie daktyloskopických odtlačkov, vyhotovenie obrazových záznamov, vonkajšie meranie tela a zisťovanie osobitných telesných znamení.

DRUHÁ ČASŤ
CESTOVNÉ DOKLADY

§ 4
Cestovný doklad

(1) Cestovný doklad je verejná listina, ktorou občan preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie skutočnosti uvedené v cestovnom doklade. Cestovný doklad je majetkom Slovenskej republiky.

(2) Občan má právo na vydanie cestovného dokladu, ak nie sú dôvody na odoprenie vydania cestovného dokladu alebo na jeho odňatie podľa § 23.

(3) Občan môže byť držiteľom najviac dvoch platných cestovných dokladov rovnakého druhu.